TİMFED Sektör Araştırma Raporu (Eylül 2019) Yayınlandı

04 Mart 2020 Çarşamba

TİMFED'den Haberler
TİMFED Sektör Araştırma Raporu (Eylül 2019) Yayınlandı

Tesisat ve inşaat malzemecilerini tek bir çatı altında toplayarak sektörde birlik ve beraberliği sağlayan ve alanında en büyük sivil toplum kuruluşu olan Tesisat İnşaat Malzemecileri Federasyonu (TİMFED) himayesinde hazırlanan “TİMFED Sektör Araştırma Raporu”nun 2019 versiyonu yayınlandı.

Sektörün en önemli sorunlarından biri olan güvenilir kaynak ihtiyacına cevap verebilmek amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde, ilki 2016 yılı Şubat ayında yayınlanan TİMFED Sektör Araştırma Raporu, sektörün içerisinde bulunduğu durumun ortaya konulmasında ve gelecek planlarının yapılabilmesinde önemli bir rol üstleniyor. İnşaat sektöründe tesisat ve yapı malzemeleri alt sektörünün gelişiminin, pazar hacminin, dış ticaretinin incelenip, geçmiş beş yılın değerlendirildiği çalışmada; ITC (Uluslararası Ticaret Merkezi), Dünya Bankası, IMF, KNOEMA, IFC gibi uluslararası kuruluşların veri ve tahminleri kullanılıyor.

TİMFED Sektör Raporu 2019; 2015-2019 yıllarını kapsıyor ve 2020-2024 yılları için tahminleri ortaya koyuyor. Yorum, öneri ve swot analizlerinin, gelişen ve değişen ekonomik veriler çerçevesinde yeniden ele alındığı raporda, önceki yıllardan farklı olarak; Türkiye’nin temel ekonomik göstergeleri daha geniş biçimde incelendi ve tablo ve grafik gösterimlerle irdelendi. Yine bu revizyonda bir ilave olarak, 2014-2019 yılları için istihdam ve işsizlik verileri de değerlendirmeye tabi tutuldu ve IMF’in 2019-2023 yılları için Türkiye’de GSYH ve kişi başına GSYH tahminlerine yer verildi.

HABER HAKKINDA YORUMLAR