TİMFED Sektör Araştırma Raporu (Eylül 2017) Yayınlandı

27 Aralık 2017 Çarşamba

TİMFED'den Haberler
TİMFED Sektör Araştırma Raporu (Eylül 2017) Yayınlandı

Sektör verilerinin yer aldığı, incelenip değerlendirildiği bir çalışmanın olmadığı ve bu konuda sektörün güvenilir bir kaynağa ihtiyaç duyduğu bilinciyle TİMFED 2015 yılında harekete geçti. Uzun araştırmalar ve çalışmalar sonucunda sektörde bir ilke imza atarak 2016 yılı Şubat ayında TİMFED Sektör Araştırma Raporu’nu yayınladı. Sektörde büyük beğeni toplayan araştırma 2016 yılı Eylül ayında geliştirilip genişleterek ve aynı zamanda yurtdışından alınan talepleri de karşılamak üzere İngilizce versiyonu da eklenerek sektörün hizmetine sunuldu. Devam edene çalışmalar neticesinde ise 2017 Aralık ayında TİMFED Sektör Araştırma Raporu’nun yeni versiyonu yayınlandı.

TİMFED Sektör Araştırma Raporu Eylül 2017 versiyonunda önemli bir yeniliğe imza atıldı. Ekonomik göstergeler ve veriler, 2017 yılında yeni bir yöntem kullanılarak TÜİK tarafından önemli ölçüde değiştirildi. Böylece araştırmaların ilk ve ikinci yılındaki veriler önemli ölçüde revize edildi. Araştırmada, bir karışıklığı önlemek için daha önceki yöntem ve yeni yöntemle bulunan veriler ayrı ayrı belirtildi ve değerlendirmeler buna göre yapıldı. Ayrıca Raporda; ITC, dünya ülkeleri istatistik kurumları, dünya bankası, IMF ve IFC gibi uluslararası kredi kurumlarının en son tahminleri kullanıldı. Raporda güncele ve geleceğe doğru görüşlerin ve tahminlerin “gerçeğe en yakın” olacak şekilde bırakılması amaçlandı. Böylece sektör paydaşlarının satış politikalarını asgari yanılma ile saptayarak ortaya koyması hedeflendi.

Araştırmada 2013-2017 dönemi bilgilerini (üretim, iç satış, ithalat ve ihracat) hassas olarak ortaya koyup, 2018-2022 dönemi talep projeksiyonları çıkarıldı. Böylece firmaların on yıllık bir periyotta, alt sektör ürün/ürün grupları bazında incelenmesi mümkün olacaktır. Sonuç olarak rapor, sektör paydaşlarının geçmişten geleceğe giderek her yıl yapılan yeni revizyonlarla sağlıklı satış politikaları oluşturmasına katkı sağlayacaktır.

Raporun tamamına ve TİMDER'in diğer yayınlarına https://issuu.com/timder linkinden ulaşabilirsiniz.

HABER HAKKINDA YORUMLAR